Toma nu e socrul lui Ponta!
Sau atunci când PSD înseamnă Ponta-Sârbu-Daciana
Marţi, 31 august a.c., parlamentarii PSD şi-au votat liderii de grup, atât la Senat, cât şi la Camera Deputaţilor, care să-i reprezinte în actuala sesiune parlamentară. Dacă la Camera Deputaţilor, Viorel Hrebenciuc s-a retras din competiţie, pentru că a înţeles multe din jocurile care se fac în partid, la Senat, liderul grupului, senatorul Ion Toma, nu a acceptat un compromis de doi lei şi trei arginţi, prin care să primească funcţia de secretar, cedând socrului preşedintelui PSD, Victor Ponta, Ilie Sârbu, funcţia deţinută.
Dincolo de scorul înregistrat între cei doi candidaţi, 24 de voturi pentru Ilie Sârbu, faţă de 14 pentru Ion Toma, acesta din urmă nu poate fi considerat un învins. Căci, cei care au votat cu domnia-sa înţeleg caracterul puternic al unui lider care nu a gândit prezenţa în mijlocul scenei politice naţionale, acceptând compromisuri făcute de dragul satisfacerii unor pofte clientelare ale unora.
Trebuie precizat, tot pe această temă, faptul că, în ciuda unei recomandări făcută de către Biroul Politic Naţional, Ion Toma şi-a asumat candidatura considerând că dincolo de recomandări, într-un partid politic, legitimitatea unei poziţii se câştigă prin vot.
Pare că se confirmă un scenariu, căci este previzibil faptul că următorul pas al lui Ilie Sârbu este revocarea lui Mircea Geoană, prin intermediul prerogativelor oferite de poziţia de lider de grup, din funcţia de preşedinte al Senatului României. Ilie Sârbu este oricând dispus să se „sacrifice“ pentru a fi următorul număr doi în stat. Mai mult, este agreat şi de către puterea pedelistă, cea cu care domnia-sa negocia, aproape pe cont propriu, înaintea alegerilor parlamentare din 2008, intrarea la guvernare.
Din păcate, unii senatori pesedişti au fost păcăliţi, precum corbul din poveste. Adică,
au dat drumul bucăţii de caşcaval, fără să se gândească la faptul că nu vor primi nimic la schimb. Pe surse, ştim că a păţit-o rău senatorul social-democrat Doina Silistru, cea care, chipurile susţinută de socrul preşedintelui PSD, candidând pentru funcţia de secretar, a câştigat doar şapte voturi şi multă, multă experienţă politică.
Evident, Ion Toma este vinovat şi trebuia aspru pedepsit. Vina sa principală este aceea că nu este socrul preşedintelui PSD! Dacă ar fi fost aşa, cu siguranţă recomandarea de la Biroul Permanent Naţional ar fi fost pentru domnia-sa în vederea ocupării mai departe a poziţiei de lider de grup al senatorilor PSD.
După ce, la alegerea liderului de grup, în galerie, pentru tata socru, s-au aflat ginerele său, alături de un fost pedist, preşedintele Consiliului Judeţean Teleorman, Liviu Dragnea, şi Adrian Năstase, descoperitorul actualului preşedinte al PSD, a doua zi, senatorii social-democraţi, fără presiune, şi-au ales vice-liderii. Aceştia sunt: Viorel Arcaş, Alexandru Cordoş, Cosmin Nicula, Ioan Mang. Secretarul grupului este Sorin Lazăr, iar purtător de cuvânt al grupului senatorilor PSD este Lazăr Constantinescu. Trebuie precizat aici un singur lucru: aceşti senatori sunt consideraţi de către actuala conducere a partidului indezirabili, fiind catalogaţi de către puterea pesedistă de astăzi drept „oamenii lui Geoană”. Aşa se spune mai nou în PSD celor care sunt verticali, celor care văd că deciziile politice ale principalului partid din opoziţie se iau în familie.
La închiderea ediţiei, am primit, pe internet un banc scurt, din trei cuvinte, care explică ce înseamnă astăzi cel mai mare partid politic din România: PSD se traduce simplu: Ponta-Sârbu-Daciana. Citeşte-l şi spune-l mai departe! Restul comentariilor vă aparţin dumneavoastră… (Alin DOROBANŢU)
|