Interviu despre starea politicii cu
Florin Mateiana , primarul oraşului Potcoava
«Viitorul preşedinte al PNL Olt,
trebuie să-şi asume candidatura la o funcţie administrativă: preşedinte al CJ Olt sau primar de municipiu»
Zbaterile interne din liberalismul românesc sunt dovezi ale exerciţiului democratic românesc. Partid aflat în opoziţie, PNL-ul îşi caută în această perioadă o identitate care să-l afirme ca o forţă politică principală, faţă de alegerile care vor avea loc în 2012. Prin alegerea lui Crin Antonescu preşedinte, la Congresul începutului de martie, s-a dat startul competiţiei interne din teritoriu, acolo unde, în perioada următoare, vor avea loc alegeri la toate structurile locale şi judeţene.
Pentru a dovedi imparţialitate, în cele ce urmează, ne-am adresat unui primar liberal, lui Florin Mateiana, de la Potcoava, pentru a comenta sensul şi direcţiile pe care se află mişcarea liberală, naţională şi judeţeană… (Claudiu ENE)
- Aţi ales, în urmă cu câteva zile, un nou preşedinte. Ce înseamnă Crin Antonescu pentru PNL?
- În urma Congresului ce a avut loc, cred că s-a înţeles încă o dată, dacă mai era cazul, că preşedintele Crin Antonescu nu mai are nevoie de nici o prezentare. Domnia-sa începe să fie perceput de români ca o posibilă alternativă la actuala guvernare şi la actualii conducători, este un alt gen de om.
- Credeţi că mesajul adresat de domnia-sa poate fi unul care să facă la viitoarele alegeri din PNL, la nivel de centru, dar şi din teritoriu, principala forţă de dreapta? Vă puteţi bate cu PD-L-ul, pentru supremaţie pe zona de dreapta?
- Nu ştiu, şi nici nu vreau să vorbesc acum despre asta. Iar dacă tot am adus în discuţie PD-L-ul, să fim cinstiţi şi să nu uităm că dacă ar fi să-l dăm la o parte pe Traian Băsescu, nu ar mai rămâne nimic în acel partid. Vedem cu toţii cum oameni ca Elena Udrea, Ritzi, Blaga, Berceanu sau Videanu, au minusurile lor, fapt pentru care insist să cred că fără preşedintele Băsescu, PD-L-ul ar fi mult, mult în urma Partidului Naţional Liberal. După părerea mea, cred că tot cu PSD-ul ne vom bate, iar la ora actuală, dacă ar fi să ne luăm, nu neapărat după sondaje, ci după ceea ce se vorbeşte prin ţară, între cetăţenii români, constatăm că domnul Crin Antonescu este cu mult în faţa lui Victor Ponta.
- Alegerile de la centru pot fi oarecum interpretate şi ca unele care dau tonul pentru altele ce vor fi în teritoriu? Vă întreb asta gândindu-mă şi la apropiatele alegeri ce vor avea loc în PNL Olt, acolo unde, pentru funcţia de preşedinte, s-au înscris în luptă actualul vicepreşedinte al CJ Olt, Ioan Ciugulea, şi deputatul Gigel Ştirbu…
- Cu siguranţă, că ceea ce a fost la centru poate să influenţeze, în mare măsură, majoritatea organizaţiilor. Vrem, nu vrem, acesta este un mesaj puternic dat de noi, venit de la centru, pentru că mulţi nu se aşteptau să treacă moţiunea cu listele. Personal, de la bun început, am considerat-o cât se poate de corectă, pentru că ea oricum funcţiona, fiind o cutumă, iar listele mergeau pe sub masă. De data asta, s-a mers cu listele la vedere, candidaţii şi-au ales nişte echipe, iar acum trebuie să meargă cu ele şi să facă treabă. Revenind însă la cei doi candidaţi amintiţi de dumneavoastră, vă pot spune că, la ora actuală, se află în bloc-starturi. Observ, deocamdată, o atitudine reţinută, una de carapace, în sensul că nu îşi asumă nici unul o moţiune prin care să spună: „Da, domnule, ne asumăm responsabilitatea că am pierdut ultimele alegeri, că am fost undeva sub media partidului pe ţară, şi pentru asta trebuie să facem următoarele lucruri…”.
- Bun, aţi spus înainte că la ultimele alegeri, rezultatul scos de PNL Olt a fost undeva sub media pe ţară. Nu credeţi că, în acest caz, preşedintele de atunci, cel care este şi în clipa de faţă, ar fi trebuit să vină în faţa partidului şi să spună că nu a putut mai mult şi că lasă pe altul?
- Îmi place, să fiu sincer, să vorbesc deschis şi cinstit, şi vă pot răspunde oarecum parafrazând cele spuse de dumneavoastră. De câte ori aţi văzut, până acum, pe cineva care să se dea de bunăvoie la o parte din capul listei? Vă spun eu că nu am văzut până acum aşa ceva, un lider marcant sau chiar mai mic, care să-şi asume anumite situaţii. Revenind însă la situaţia noastră, cred că este cunoscută poziţia mea, mi-o menţin şi o susţin: trebuia ca, după fiecare, organizare de alegeri, Biroul Judeţean al Partidului Naţional Liberal să vină cu o listă completă, în care să se menţioneze clar toate aspectele campaniei respective. Până la urmă, este adevărat că preşedintele organizaţiei ar trebui să-şi asume rezultatul obţinut de organizaţia pe care o conduce. Se întâlnesc, şi ştim deja cu toţii, şi cazuri în care, din păcate, anumiţi lideri pun interesele partidului de-o parte şi merg cu interesele proprii, interese financiare, de firmă, cu mult înaintea celor politice, iar când interesele proprii primează, evident, că te poţi trezi în Biroul Judeţean cu fel şi fel de oameni care habar n-au de munca de partid, care n-au intrat în viaţa lor într-o organizaţie, care nu au participat la nişte alegeri uninominale… Ei bine, toate astea trebuie să dispară, şi de aceea spun că este nevoie de un lider adevărat, care va înţelege să-şi ia o echipă competentă, şi numai aşa, cu siguranţă, va reuşi să ducă partidul în direcţia dorită.
- S-a simţit că a participat la acest Congres, undeva, pe deasupra sălii, duhul lui Dinu Patriciu?
- Ei, asta este o speculaţie foarte ieftină, ba chiar, la un moment dat, printre candidaţi s-au făcut câteva referiri vizavi de situaţia financiară a partidului, dar fără să se intre în detalii, fără să căutăm acum argumente pentru eşecuri şi victorii. Până la urmă, Dinu Patriciu este un lider important, un om care face cinste Partidului Naţional Liberal, iar oamenii, în general, se nasc liberi. A fi la un Congres şi a-l avea aproape pe Dinu Patriciu, chiar dacă de această dată nu a făcut absolut nici un comentariu, trebuie, să recunoaştem, că pentru mulţi reprezintă un moment de cinste, un bun prilej spre o eventuală colaborare cu firmele pe care domnia-sa le conduce. Ideal ar fi ca în PNL să fie cât mai mulţi oameni de valoarea domnului Patriciu, pentru că astfel nu am avea decât de câştigat.
- Să presupunem că vă sună mâine, aproape în acelaşi timp, domnii Paul Stănescu şi Darius Vâlcov… Amândoi ar vrea să mergeţi pentru o discuţie directă şi vă cer cam acelaşi lucru: domnul Paul Stănescu, prim-vicepreşedinte al PSD, şi-ar dori să-i daţi o mână de ajutor domnului Ioan Ciugulea, să iasă preşedinte al PNL Olt, în timp ce Darius Vâlcov, liderul pedeliştilor olteni, ar vrea să fiţi aproape de celălalt candidat, de domnul Gigel Ştirbu. Ce faceţi în cazul acesta, cum rezolvaţi problema?
- Înţeleg foarte bine sensul întrebării dumneavoastră, iar răspunsul este unul cât se poate de simplu. Dacă se întâmpla aşa sau dacă ar fi să fiu în situaţia asta, ca şi primar al oraşului Potcoava şi, în consecinţă, reprezentant al peste şapte mii de locuitori, este logic să iau decizia corectă, să-mi exprim poziţia aşa cum cred că este cel mai bine pentru localitatea din care fac parte. Este clar că, în acest moment, la Olt, este nevoie de o alianţă cu PSD, dar în egală măsură trebuie să recunoaştem că nu putem neglija nici o alianţă cu Guvernul României. Momentan, este prematur să iau o decizie, dar cu siguranţă că în funcţie de evoluţia evenimentelor vom vedea în ce parte va trebui să mergem şi pe cine va fi mai bine să sprijinim. Deocamdată, aşa cum spuneam, aşteptăm candidaţii să-şi prezinte ideile, să prezinte o situaţie şi o analiză a ceea ce s-a întâmplat în ultimii ani, să ne asumăm eşecul înregistrat şi să avem puterea de a merge mai departe. Repet însă că poziţia partidului nostru trebuie nuanţată şi la nivelul organizaţiei judeţene Olt. Atâta vreme cât, fără nici o discuţie, membrii PNL sunt puşi în situaţii ingrate, şi mă refer aici la faptul că, în decembrie anul trecut, i-am sprijinit pe social-democraţi, iar acum, de bine, de rău, PSD-ul conduce Consiliul Judeţean Olt, iar PD-L-ul are Guvernul. Noi ce ar trebui să facem acum, de partea cui ar trebui să fim? De aceea spun că este necesar ca liderul organizaţiei judeţene să vină cu idei, să facă nişte mişcări inteligente, de aşa natură încât să ajute substanţial pe cei care au fost aproape de partid, dar fără să neglijeze vreuna dintre tabere.
- Nu vă pune totuşi pe gânduri faptul că, de aproape un deceniu încoace, PNL Olt este condus spre „cele mai înalte culmi ale performanţei” de Ioan Ciugulea? Nu este oare vremea să se mai schimbe ceva şi în acest partid?
- În mod normal, atunci când pierzi, iar noi, prin delegaţia permanentă, am stabilit nişte criterii de performanţă, cred că ar trebui să se respecte aceste criterii. Chiar şi la o echipă de fotbal, atunci când lucrurile nu merg bine, prima dată se schimbă antrenorul, şi apoi se umblă şi la alcătuirea echipei, dar asta nu înseamnă că antrenorul este mereu vinovat, şi revenind la situaţia noastră, eu nu sunt ferm convins că în momentul acesta trebuie neapărat schimbat preşedintele Ioan Ciugulea, de la Consiliul Judeţean, unde este vicepreşedinte. De altfel, vorbind deschis, pentru moment, cred că Partidul Naţional Liberal nici nu are cu cine să-l schimbe pe Ioan Ciugulea. Nu există încă printre consilierii noştri o persoană care să aibă capacitatea, experienţa şi modul de lucru în administraţia publică, cum întâlnim la domnul Ciugulea.
- Bine, dar cred că ar fi mult mai indicat să nu amestecăm priceperea în treburile administrative cu capacitatea de a conduce şi de a fi un bun preşedinte de partid! Sunt totuşi două lucruri care trebuie luate şi judecate de la caz la caz…
- Se poate, dar pentru moment ar fi nedrept să critic pe unul sau pe altul, ar fi o dovadă de neseriozitate şi sincer să fiu, în acest moment, nici eu nu sunt încă hotărât care este varianta cea mai bună. Asta, dacă într-adevăr va rămâne doar o luptă în doi. Cert este că sunt totuşi de acord cu anumite schimbări în structura organizaţiei judeţene. Personal, aştept încă şi din partea domnului Ştirbu o moţiune, un proiect, un program, prin care să ne spună ce idei are, lucruri de altfel discutate şi cu ceilalţi colegi, primari ai PNL. Din păcate, în clipa de faţă, la Olt, partidul nostru nu este la nivelul la care ar trebui să fie. Un partid care se vrea câştigător, aşa cum spunea şi preşedintele Crin Antonescu, trebuie să aibă o altă atitudine! Trebuie să atragem alături de noi oamenii de valoare, oameni competenţi care să aducă acel plus de care avem nevoie.
- Din contră, îmi permit să vă întrerup şi vă reamintesc faptul că, din PNL Olt se procedează invers şi se dau oameni de valoare afară, aşa cum este cazul recent al domnului Carol Kovacs…
- Da, aici aveţi dreptate şi vă spun că şi eu, personal, am fost foarte supărat şi dezamăgit de ceea ce s-a întâmplat, dar asta este situaţia, astea sunt lucruri care, de multe ori, nu fac bine unui partid şi ar trebui să fie evitate. Excluderea domnului Kovacs şi excluderea domnului Zanfir sunt câteva din exemplele care îmi vin acum în minte, şi de aceea spun că un partid ca PNL, care vrea să-şi definească altfel traiectoria, trebuie să-şi deschidă porţile spre oamenii de valoare! De asemenea, trebuie să-i aprecieze pe cei pe care îi are, şi aici nu pot să nu mă refer şi la tinerii din PNL, aşa cum a fost Andrei Iordache, un tânăr de perspectivă, cu un potenţial imens. Că a fost sau nu forţat să plece din partid, asta e o altă poveste pe care nu o ştiu, dar probabil că ceva s-a întâmplat şi în cazul său. Am trecut demult, cred eu, de etapa aceea în care unii sau alţii încercau să ţină un partid doar pentru ei sau prietenii din jur.
- Credeţi că după scorul obţinut la Congres, Ludovic Orban se va închide în el sau va rămâne acelaşi om activ în acest partid pentru care a muncit o viaţă de om?
- Nu ştiu asta, dar cred că nu se va întâmpla aşa ceva şi, cu siguranţă, va trece peste acest episod. Sunt convins că Ludovic Orban va merge mai departe şi cu siguranţă îşi va redefini strategia politică. Ca om de valoare, ca şi notorietate, ca om cunoscut, este clar că Ludovic Orban avea un plus şi un cuvânt greu de spus în faţa lui Crin Antonescu. Cu toate astea, decizia Congresului a fost de partea preşedintelui Antonescu, asta poate şi din cauza faptului că Ludovic Orban are de multe ori tendinţa de a face aceeaşi greşeală pe care o mai fac şi alţii, legată de relaţiile interumane şi de faptul că nu s-a gândit că într-un partid este nevoie de performanţe şi de o atitudine progresivă.
- Poate Partidul Naţional Liberal, la nivel de centru, condus de Crin Antonescu, să atingă în 2012, acel prag propus de 30%...
- De foarte multe ori, în delegaţia permanentă judeţeană, am cerut domnului preşedinte Ciugulea să fixeze ţinte înalte, să căutăm împreună soluţii pentru a le duce la bun-sfârşit, să promoveze performanţa şi să sancţioneze incompetenţa. A-ţi propune să scoţi un 12-15 la sută într-un partid, înseamnă a-ţi propune practic să-ţi asiguri doar un loc bun pentru pensie sau un somn liniştit în organizaţie. Procentul pe care l-a stabilit domnul Crin Antonescu este deja un procent mobilizator, iar oamenii trebuie să înţeleagă că dacă nu-ţi propui o ţintă mare pe care să o şi realizezi, nu vei obţine niciodată performanţă.
- Faptul că, pe la începutul anului 2009, Crin Antonescu nu a vrut sub nici o formă să meargă la guvernare cu PD-L-ul, deşi i s-a propus insistent asta, nu e pierdere pentru oamenii din teritoriu?
- Se tot discută pe seama acestor lucruri, dar adevărul este că mai sunt încă multe amănunte pe care nici noi, cei din PNL, nu le cunoaştem. Nu ştim exact care au fost condiţiile propuse domnului Antonescu, iar pe de altă parte, a merge la guvernare cu un guvern PD-L condus de actualul prim-ministru, sunt sigur că, pe termen scurt, ar fi putut avea un oarecare câştig de cauză, dar pe termen lung însemna o pierdere sigură pentru partidul nostru…
- …Bine, dar aţi mai fost la guvernare cu ei între 2005 şi 2008, i-aţi dat chiar afară de la guvernare prin 2006 şi aţi stat bine mersi fără PD-L până în 2008.
- Da, şi aceea a fost cu adevărat una dintre cele mai bune guvernări. Diferenţa faţă de ceea ce spuneţi dumneavoastră este că atunci aveam un premier liberal, iar acum guvernul este condus de prim-ministrul Traian Boc.
- …Traian sau Emil Boc? E cumva vreo aluzie?
- Îi putem spune oricum: Traian, Vasile, Elena, Boc… Asta pentru că acest premier nu poate lua niciodată o decizie singur, fapt demonstrat de altfel în toată această perioadă. Dacă aţi face un sondaj între Guvernul Tăriceanu şi Guvernul Boc, veţi vedea că foarte greu se găsesc un 2-3 la sută care să-i acorde un gir premierului Boc.
- Zic unii despre dumneavoastră că sunteţi un susţinător al lui Ioan Ciugulea. Cum vine problema?
- Deocamdată, rămân suporterul preşedintelui Ciugulea, cu observaţia că totul va depinde de programul, echipa şi standardele de performanţă impuse. Cu actuala stare de fapt nu mă voi împăca niciodată. În plus, viitorul preşedinte al PNL trebuie să-şi asume candidatura la o funcţie administrativă: preşedinte al CJ Olt sau primar de municipiu, iar membri echipei sale trebuie şi ei să fi avut sau să aibă funcţii publice.
- Domnule primar, în final, din curiozitate, nu mă pot abţine să nu vă întreb: cu cine aţi votat în turul doi al alegerilor prezidenţiale?
- Cu Mircea Geoană, categoric! Nici nu am stat la discuţii, şi nici nu putea fi altfel…
|