S-au împărţit deconcentratele
Toată lumea e nemulţumită
După patru luni de la constituirea celei mai haioase majorităţi parlamentare din istoria post-decembristă a politicii româneşti, după tot atâta vreme de aşteptare, s-a produs minunea mult aşteptată. PSD Olt şi PD-L Olt au ajuns la o înţelegere sau în numele lor i-au înţeles alţii. Asta după o serie fără sfârşit de discuţii eşuate, de negocieri sfârşite înainte de a începe. Ambiţiile rămân aceleaşi, orgoliile sunt pe măsură, iar cele două forţe partenere împotriva naturii au acum un numitor comun: guvernarea cu oameni de-ai lor,
într-un judeţ în care nimeni nu vorbeşte de un plan real de salvare, de un comandament de criză. Şi după aceste negocieri, ura dintre cele două formaţiuni va continua să dăinuie, atâta timp cât vor exista cele două partide. Numitorul comun al acestor negocieri este starea generală de nemulţumire, care se regăseşte şi la un partid, şi la altul. Mulţi dintre pretendenţii la funcţiile de conducere se vor vedea înşelaţi în aşteptări, doar puţini vor fi cei care vor răbufni împotriva şefilor lor supremi. Căci, este imposibil să mulţumeşti pe toată lumea, cu un desert format dintr-o jumătate de tort, după o cină copioasă la care s-au servit doar trei măsline pentru fiecare parte, ornate cu două scobitori refolosite.
De aici încolo, în situaţia în care campania pentru alegerile europarlamentare bate la uşă, practic, cele două partide nu vor lucra decât cu jumătate din forţe. În asemenea condiţii rămâne să vedem cum vor decurge ostilităţile, pe unde îşi vor da la picioare, conform parteneriatului, cei de la PSD către PD-L şi viceversa. Până când vor fi desemnaţi oamenii care vor gestiona ciolanul instituţional, fără nici un alt comentariu, vă prezentăm instituţiile câştigate, şi de unii, şi de alţii.
Partidul Social Democrat: Agenţia pentru Administrarea Domeniilor Statului;
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă;
Casa de Asigurări de Sănătate; Casa de Economii şi Consemnaţiuni (CEC); Garda de Mediu; Direcţia Finanţelor; Direcţia de Statistică; Direcţia pentru Sport; Direcţia Sanitar Veterinară; Inspectoratul Teritorial de Muncă; Loteria; Oficiul pentru Protecţia Consumatorului; Serviciul de Ambulanţă; Oficiul Judeţean pentru IMM-uri; Metrologia; Sistemul de Gospodărire a Apelor; Sistemul Hidrogospodăresc Jitaru; Spitalele: Slatina, Balş, Scorniceşti, Schitu-Greci; Unitatea Fitotsanitară.
Partidul Democrat Liberal: Agenţia de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură; Agenţia de Mediu; Autoritatea de Sănătate Publică; Autoritate Rutieră Română (ARR); Casa de Pensii; Comisariatul Gărzii Financiare; Direcţia de Muncă; Arhivele Naţionale; Vama; Direcţia Agricolă; Direcţia pentru Cultură; Direcţia pentru Tineret; Direcţia Silvică; Hidroelectrica; Hidroserv; Inspectoratul Şcolar; Inspectoratul în Construcţii; Oficiul pentru Cadastru; Oficiul de Consultanţă Agricolă; Direcţia de Poştă; Registrul Auto Român (RAR).
Alin DOROBANŢU
Marius Oprescu, preşedinte al PSD Slatina
Cu puţin înaintea Sărbătorilor de Paşti, forul judeţean de conducere al PSD Olt a analizat problema Organizaţiei Municipale Slatina, din perspectiva rolului hotărâtor pe care această structură va trebui să îl joace în anul electoral 2009.
Astfel, după retragerea din funcţia de preşedinte interimar al PSD Slatina a lui Emanuel Oproiu, cu majoritatea voturilor membrilor Biroului Executiv Judeţean, a fost desemnat să preia conducerea acestei structuri, Marius Oprescu. Un tânăr activ, care până acum nu a pierdut nici una din bătăliile politice în care a fost implicat. De meserie economist, Marius Oprescu este de câteva zile şi director al Sistemului de Gospodărire al Apelor Olt. Acesta este şi candidatul propus de PSD Olt pe lista pentru alegerile europarlamentare, pe un loc eligibil. Prezenţa sa în fruntea Organizaţiei Municipale Slatina urmăreşte să aducă un plus de dinamism, să facă din PSD Slatina una dintre cele mai solide structuri locale pe care partidul să o aibă în judeţul Olt. (A.D.)
|